НЕЙМОВІРНИЙ СВІТ

Абстракціонізм — це напрям у мистецтві, який не зображує звичну нам реальність, а інтерпретує її у кольорах, лініях та дивних  формах. Існують речі, які взагалі не можна уявити, бо вони знаходяться за межами шести наших відчуттів. Проте, на щастя, існують художники-абстракціоністи — люди з багатою фантазією і вільним польотом думки, які здатні втілити невидиме у виразні образи.

Такий виразний образ зараз  переді мною: це малюнок протона — елементарної частинки. Вона є складовою будь-якого атомного ядра. Кількість протонів у ядрі хімічних елементів різна. Наприклад, в урані їх 92, до того ж є ще мінімум стільки ж нейтронів — майже близнюків протонів, але з нульовим електричним зарядом.

На малюнку художник зобразив світ  протона, який вміщає у собі цілий «зоопарк» ще менших частинок. Стабільними й «вічними» в цьому хаосі залишаються лише три кварки, зображені найбільшими кульками. Їх різнокольоровість символізує різні властивості. Тримають в одній упряжці цих коней матерії глюони. Ці частинки є переносниками сильної взаємодії — однієї з чотирьох фундаментальних сил природи. Абстракціоніст передав їхню присутність у вигляді клубка «пружинок», хоча навіть його багата уява, схоже, десь загубилась серед безлічі інших частинок, які з’являються на цій хаотичній «вечірці», взаємодіють між собою та миттєво анігілюють. Не протон, а просто якийсь галасливий прохідний двір.

До всього цього слід зауважити, що частинки, з яких складається протон, у 10 тисяч разів менші за нього, а їхнє зображення на малюнку є художнім перебільшенням. Цей мікросвіт неймовірно малий! Для уявного порівняння: якщо збільшити кварк до розмірів планети Земля, то протон у цьому масштабі стане сферою, що розміститься на відстані від Землі до Сонця. А якби збільшити монету в десять копійок до такого ж масштабу, її розмір сягнув би діаметра видимого Всесвіту — близько 95 мільярдів світлових років!

Тож малюнок перед нами — це не просто абстракція, а візуалізація невидимого світу, що вражає своєю невичерпаністю. Реальність неймовірно складніша і цікавіша за будь-які міфи, створені людьми.

Павло Тужик, червень 2024

 


Немає коментарів:

Дописати коментар