Добре відомий старшому поколінню радомишлян фронтовик і учитель Петро Іванович ШУНЕВИЧ був ще й пристрасним фотоаматором. Фотоапарат у його руках зафіксував чимало неповторних миттєвостей і краєвидів з життя Радомишля середини минулого століття.
Наша сім’я переїхала до Радомишля з Чайківки влітку 1959 року. На околиці райцентру, у величному старовинному приміщенні колишньої гімназії почала працювати школа-інтернат. Батьки влаштувалися туди вчителювати. Тато Петро Іванович - історик і географ - був керівником краєзнавчого гуртка, щоліта ходив з учнями в походи. А коли я трохи підріс, часто брав і мене з собою. Він першим відкрив мені красу нашого древнього мальовничого краю.
Батько не міг сам ні закласти плівку в касету, ні зарядити фотоапарат - ліву руку втратив на фронті. Я закутував у піджак фотоапарат і касету, протягував обидві руки в рукави із зворотнього боку і навпомацки виконував необхідні маніпуляції.
На світлині: Петро Шуневич. |
За річкою був широкий луг, який розпросторювався від Папірні до крохмального заводу і південним краєм впирався в підніжжя гори, на гребені якої тонули в садах хати древньої вулиці Микгород.
Весною на тому лузі моя бабуся й інші жінки рвали щавель. Влітку збирали печериці.
Під самою горою, ближче до пивзаводу, було невелике глинище. Такої глини я ніде не бачив. Вона була жовтого кольору і в ній виблискували наче блискітки золота. Там же, біля глинища, чоловіки і жінки змішували мокру глину з соломою, набивали цією сумішшю форми-ящики, робили саман - величезні цеглини розмірами з нинішні шлакоблоки.
Біля пивзаводу по схилу, порослому старими вербами і кущами бузини, в річку стікала, пінилася прозора вода, яка пахла пивом. Можливо, через це там гарно клювала риба і я любив ходити туди, щоб посидіти з вудкою. В ті часи риба не дохла, як тепер.
З микгородської гори відкривалася чудова панорама мало не всього Радомишля. Вдалині ліворуч темніли верби Папірні, і посеред них височіла руда цегляна будівля колишнього млина, нині відреставрованого і добудованого під “Замок Радомисль”.
Далі, за лугом, по якому в’юниться тиха Мика, зеленіли садки вулиці Ломоносова (Великої Житомирської), над ними - вулиці Леніна (Малої Житомирської). Ще вище - сіріла будівля школи-інтернату, правіше - гострі шпилі церкви і водонапірної башти, яка слугувала ще й сторожовою вежею - на балконі, що оповивав її довкруж, цілодобово бовваніла маленька постать чергового пожежника. Ці дві верхівки у гарну днину було видно мало не з житомирської траси. Принаймні, з кочерівського шляху за Поташнею - точно було видно. І після повернення з близьких чи далеких мандрів душа кожного радомишлянина раділа: ти вже вдома!
Ще в Чайківці, пам’ятаю, у батька був якийсь великий чорний фотоапарат з об’єктивом, який висувався за допомогою невеличкої гармошки. Ми з братом (мені було років чотири, братові - удвічі менше) успішно розібрали його так, що скласти докупи вже ніхто не зміг. Батько купив маленький фотоапарат “Смена-2”. Він встановлював його на портативний розсувний телескопічний штатив-триногу з коротких алюмінієвих трубок. Найтонші входили в менші, штатив складався, його можна було носити мало не в кишені. І так само цей штатив швидко приводився в бойове положення, на ньому прикручувався фотоапарат з тросиком автоспуску. Батько наводив об’єктив на нас з мамою, натискав на спуск, який спрацьовував через кілька секунд, щоб фотограф устиг приєднатися до компанії. Чудові сімейні знімки і досі зберігаються у нас вдома.
Той диво-штатив ми з братом теж примудрилися поламати. Вже в Радомишлі, коли я навчався в сьомому класі і захопився авіамоделізмом, ці роз’єднані сріблясті трубочки згодилися мені для будівництва моделей космічних ракет. На одному кінці трубки я закріплював дерев’яне сопло з вузеньким отвором. До того ж кінця приклеював картонні, пофарбовані сріблянкою крильця стабілізатора. В отвір носової частини насипав та олівцем добре трамбував дрібно нарізану фотоплівку, яка в ті часи горіла майже як порох і виділяла при цьому біло-жовтуватий, дуже смердючий дим. Заправивши ракету, закривав верхній отвір дерев’яним чопом з округлим кінцем, і закріплював його шплінтом із обрізаного цвяха.
До корпусу кріпилися два вирізані з консервної бляшанки вушка. Цими вушками ракета настромлювалася на рівну товсту дротину, яку я стромляв у землю на місці старту, щоб ракета летіла вгору. Здебільшого космодромом слугував город. Коли мій витвір був готовий до польоту, я запалював спиртівку, нагрівав на ній голку і, трішки піднявши ракету, штрикав розжареним кінцем в сопло, ставив корабель на місце і відбігав, ховаючись про всяк випадок за стовбур старої яблуні або за двері вбиральні. Над заростями картоплі спершу з’являвся слабенький білий димок. І раптом звідти з шипінням та іскрами стрімко виринала ракета. Вона злітала у повітря метрів на півсотні, а потім падала у картоплю. Інколи в город до сусідів. Бували й невдалі старти, коли в небо над моїм космодромом гази вистрілювали лише головну частину, бо розривалися вушка шплінта, а сама ракета, оповита хмарою диму, лишалася на старті.
Якось восени на городі-космодромі сильний вітер гасив спиртівку, голка ніяк не нагрівалася. Я зметикував, що можу нагріти її на газовій плиті в хаті. Благо двері кухні відчинялися прямо на ганок. Можна було, тримаючи ракету в руці, встромити голку в дюзу, і поки ракета пускатиме лише маленький димок, устигнути добігти до місця старту і насадити її на стартовий штир. Так і зробив. З дюзи засмердів тоненький білий струмінь. Я - у двері. А вони чомусь не відчиняються! Знову штовхаю - байдуже! Ракета з шипінням виривається в мене з рук, стріляє в підлогу, потім рикошетує в стелю - гуляє по хаті, як їй заманеться. Кухня наповнилася димом. З кімнати вибігли перелякані батько і бабуся. Баба рішуче кинулася до дверей. Легкий порух ключа - і двері відчинилися, вивергаючи клуби білого диму.
Восени рано вечоріло. Я зовсім забув, що бабуся, яка боялася злодіїв, зарані зачиняла двері на ключ. Мені ж з переляку памороки забило. “А добра б тобі не було! - лаялися бабуся. - Мало хату не спалив!..” Наш завжди стриманий батько, який на фронті бачив і не таке, спокійно розповів, що десь після війни у Мигалках в клубі під час демонстрації фільму в кіноапараті загорілася плівка. В темному залі зчинилася паніка. Були жертви. Одні задихнулися димом. Інших просто затоптали ті, хто кинувся до виходу.
Батько порадив читати книжки про Корольова, Ціолковського. Я записався в авіамодельний гурток при міському палаці піонерів, що його вів молодий педагог, кумир радомишльських хлопчаків Євген Васильович Марченко на прізвисько Джон. Він був першим у Радомишлі стилягою і любителем “бітлів”, а своєю стрімкою їздою на мотоциклі Ява" приводив нас у захват і підкорював серця жіноцтва.
Через багато років свою мрію про небо я здійснив, потрапивши працювати на Київський авіазавод, де саме в ті роки налагоджувався серійний випуск нових антоновських літаків АН-32, АН-72 і повітряного гіганта АН-124 “Руслан”. Через чотири роки, коли мене запросили працювати у великій газеті, так і прикипів до авіаційно-космічної тематики. І тепер з вдячністю згадую поламаний батьківський фотоштатив, з якого почалися мої перші життєві старти.
Згодом у батька з'явився фотоапарат "ФЕД-2". З ним він обходив усе місто і зробив оці світлини. В ті часи в центрі міста не було високих приміщень нинішніх магазинів "Сільпо" та "Дитячий світ".
На світлині: Музична школа в Радомишлі (на її місці нині - центр зайнятості) у якій навчались брати Шуневичі. |
З весни до осені асфальтувальники працювали до пояса роздягнені. Чорні від кіптяви і сонця тіла виблискували від поту. Якщо не помиляюся, дядько Володя асфальтував вулицю Міськради, центр і площу. Так у 60-ті роки з’явилися перші заасфальтовані вулиці і тротуари. Той асфальт, хоч уже і розбитий в деяких місцях, тримається і досі.
* * *
Роздивляюся краєвиди рідного міста і шукаю на них батькову тінь й тіні інших моїх земляків, яких уже немає, але вони завжди зринають у пам’яті завдяки цим старим фотографіям...
Київ - Радомишль.
Володимир Шуневич
Дякую
ВідповістиВидалитиЭто все так и было.Я жил, учился в Радомышле в шк № 2, лучшая школа города.Мне знакомы все эти улицы, дома,события. Наш дом--ул. Шевченко,он есть и сейчас, мы выросли, разьехались,родители на новом кладбище,красивый памятник, фам-я--Михайленко.Мама работала в школе- интернате,это через дорогу от нашего дома.Я играл в оркестре парка на танцплощадке, тоже все хорошо помню. Купались на Профессорской,путь мимо пивзавода.Знал Е.Марченко,самого красивого в городе,его ЯВА--первая в городе,это была вершина шика!В мельницу мы возили зерно на обмолот, уже тогда это было красивое место.Смотрю фото--все как вчера! Спасибо вам за эти воспоминания, это ведь Родина!
ВідповістиВидалитиДякую, дещо я пам'ятаю, впізнаю по світлинах. Як добре, що жив такий чоловік і залишив історічні знімки.
ВідповістиВидалити