понеділок, 3 квітня 2017 р.

ІСТОРІЯ СТВОРЕННЯ КАРТ

У підлітковому віці мені подобалося малювати мапи з вигаданими фантастичними країнами. Позначати на них міста, а потім з'єднувати їх автошляхами та залізницями. На берегах морів розташовувати міста-порти та прокладати до них морські шляхи. У той час я навіть колекціонував справжні географічні карти та атласи. Найбільшою була у мене карта України. Я з сусідськими хлопцями розгортав її на підлозі: ґудзики нам слугували уявними автомобілями, якими ми подорожували глянцевими дорогами між містами країни. Ось це була гра — не якась там настільна, а напільна! Після закінчення школи цю карту я подарував рідному навчальному закладу.

А ще ми любили ходити містом: розвідувати вулиці, на яких ніколи не бували, бродити околицями та відкривати для себе, як колумби, нові невідомі нам місця. Мені завжди хотілося побачити Радомишль з висоти пташиного польоту, подивитися на його обриси. По пам'яті я почав креслити свої перші плани міста.

Пройшли роки. Дитячі захоплення витіснулись дорослим життям і забулись. Якось я купив собі маленький калькулятор, вивчаючи його функції, помітив одну цікаву особливість: коли до набраного числа поставити «плюс», а потім постійно натискати кнопку «дорівнює», то вказане число буде весь час додаватися. З калькулятора виходить непоганий лічильник — тут до мене і повернулися з дитинства мої мрії створити план Радомишля. Я пристосував калькулятор на кермо велосипеда, а з геркону і магніту зробив датчик на колесо, під’єднавши його проводами паралельно кнопці «дорівнює». Потім увів окружність колеса 2,16 м. Все, одометр готовий!

Озброївшись компасом (для виміру кутів), блокнотом і олівцем, я почав їздити на велосипеді та проводити виміри. Потім вдома в масштабі переносив їх на папір, викреслюючи квартали міста. Паралельно з планом Радомишля я створював карту прилеглого до нього лісу. 

Первинні паперові карти 90-х років

Багато часу було витрачено, сотні кілометрів наїжджено та пройдено. Радомишльські ліси ростуть на піщаних ґрунтах, тож часто лісові дороги та просіки для велосипедиста через пісок стають непроїзними, а в низинах вони ще й губляться в заболочених хащах із порослі. Але на які труднощі я б не натрапив, бажання створити карти міста та лісу було сильним.

Карта Радомишля, версія 2006 року

Хоча, якщо бути чесним до кінця, ентузіазм кілька разів покидав мене, і робота на рік-два зупинялася. Потім знову я повертався до неї. Ось так потроху на папері час від часу матеріалізувалися мої дитячі мрії. Звичайно, на цьому все не закінчилося. Років зо два тому я придбав комп'ютер, трохи пізніше цифровий фотоапарат. Нові захоплення — нові горизонти. Можливості комп'ютерної техніки не дали мені заспокоїтись. І я, ледь навчившись керувати комп'ютерною мишкою, побачив перший найпростіший графічний редактор Paint із стандартного комплекту Windows, і відразу почав створювати карти в електронному вигляді. Довелося дуже багато попрацювати та знайти способи, як розв’язати поставлені задачі за допомогою обмежених можливостей цієї програми.

Ліс біля Радомишля 2006 рік


Скоро буде рік, як я зробив свою першу вилазку в Інтернет. У мережі нещодавно з’явились кілька варіантів знімків Радомишля і його околиць зі супутника. Роздільна здатність фото невелика, але це краще, ніж взагалі нічого. Більші можливості має графічний редактор Photoshop. Якщо фото із супутника відредагувати в цій програмі, то може вийти відмінна карта лісу та план міста, причому з мінімальними спотвореннями. Але є одне «але»… як завжди: коли є бажання — мало можливостей, а коли є можливості — немає бажання. Хоча, хто знає, може, коли-небудь… 

***

«Коли-небудь» настало в грудні 2009 року. На початку літа цього ж року в Інтернеті з'явився знімок Радомишля зі супутника DIGITAL GLOBAL. Щоправда, якість знімка залишає бажати кращого: не скрізь можна розгледіти малі будиночки, та й хмари закривають частину міста. Але навіть за таких недоліків радості у мене було безмірно. Нарешті я зміг розглядати рідне місто та його околиці з висоти пташиного польоту. З трепетом я вдивлявся у давно вже мені знайому і рідну мережу вулиць, але вже деталізовану будинками, зеленню дерев, вигинами річок, контурами озер. Тепер я мав фотографічну інформацію, і у мене була програма Photoshop та навички роботи в ній, а не було тільки бажання.

Дачі 2010 рік

Минуло ще пів року, і, якось на початку грудня, я вирішив спробувати малювати карту на основі космічного знімка… так і не зміг зупинитися, поки її не намалював. Мої дитячі картографічні фантазії не пропали даремно. Вони втілилися в реальну роботу, якою послуговуються радомишляни та не лише. Моя праця була використана в колективному проекті TravelGPS, де план Радомишля був адаптований та інтегрований у, Навігаційну карту України.

Карта Радомишля, версія карти 2017 року

ПІСЛЯМОВА

У новій версії плану 2010 року за основу був взятий супутниковий знімок. У версію 2017 року були внесені виправлення та доповнення: підписано 135 міських вулиць, замінено 33 назви на нові, 8 — позначені для забудови нового мікрорайону, 4 — прилеглі до села Лутівки. Всього підписано 147 вулиць. У центрі Радомишля показана забудова кварталів, а також великі промислові будівлі та багатоповерхові будинки по всьому місту. На плані підписано також деякі державні установи, громадські й приватні підприємства.

Павло Тужик, 2008, 2017

Немає коментарів:

Дописати коментар