У 1963 році Віктор Березюк і Олександр Сахневич зняли на чорно-білу плівку перший документальний фільм про місто Радомишль. В радомишльському лісгоспі працював фотографом Олександр Сахневич, який у 1963 році випустив дев’ять видів чорно-білих листівок міста Радомишля.
Поштова листівка м. Радомишль. Фото Олександра Сахневича.
Постановою Ради Міністрів УРСР від 24 листопада 1973 р. місто Радомишль віднесено до переліку стародавніх міст України, що мають пам’ятки археологічні, містобудування й архітектури. У 1973 р. селекціонерами виведено новий сорт картоплі, який дістав назву «Радомишльська». У 1973 році випущений значок, що присвячувався 30-річчю визволення від німецько-фашистських загарбників міста Радомишля.
30 жовтня 1974 року на судноверфі німецького міста Росток побудовано суховантажний теплохід, який отримав назву "Радомишль". Новий теплохід підпорядковувався Дунайському пароплавству, що базується в Ізмаїлі. За конструктивними характеристиками теплохід "Радомишль", як і інші серії "Росток" – унікальний. Теплохід здатен перевозити різноманітні вантажі: метал, руду, зерно, бавовну, концентрати, автотехніку та інше. Дедвейт (загальна вага усіх вантажів, що їх здатне приймати судно) "Радомишля" – 5657 тон, осадка близько 7 метрів.
Суховантажний теплохід «Радомишль».
Потужний сталевий корпус теплохода
дає змогу працювати в складних метеорологічних умовах, район плавання
необмежений. Після розпаду СРСР корабель ще борознив моря і океани. Та екіпажу
доводилось докладати титанічних зусиль, щоб тримати його на плаву. В кінці 2009 року інформаційне агентство
України передало, що екіпаж судна "Радомишль" повернувся з Індії на
Батьківщину. Ще в лютому 2008 року цей корабель Українсько-Дунайського
пароплавства продали з аукціону на металолом індійській компанії. Назва
теплохода "Радомишль" навічно увійшла в реєстр судноплавства світу.
У 1984 році на заводі капронових виробів випущена спортивна медаль. По проекту гравера високої кваліфікації Євгена Яковича Степанченка.
Спортивна медаль випущена на радомишльському заводі капронових виробів.
У 1997-му році автору, за суттєвої фінансової підтримки нашого земляка, добродійника Олександра Степановича Огороднійчука, вдалося випустити накладом у 5000 екземплярів кишеньковий календарик зі світлини старої арки. На той непростий час календарик став єдиним сувеніром міста. Тираж розійшовся по всьому світу. Можливо, у когось із радомишлян ще зберігся екземпляр цього - сьогодні вже раритетного видання. З часом стовпи, встановлені у сиру землю, підгнили і деякі впали, тому на початку 1990-их років усі деталі монументу були замінені на нові. Для створення ескізів майстер, що здійснював реконструкцію, – скульптор Радомишльської художньої майстерні Володимир Макаренко використав фотослайд старої арки, відзнятий автором цієї статті у 1988-ого року. З дубових колод вирізав скульптурне зображення древніх воїнів, як охоронців рідного краю.
Кишеньковий календарик «Арка-брама на в’їзді в м. Радомишль»,. Фото автора
1997 р.
Малій планеті (астероїду) №159011 присвоєно ім’я «Radomyshl», про що свідчить запис в каталозі на сайті NASA http://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb.cgi#top далі в графі Search: набрати 159011 і натиснути Enter. Мова йде про малі космічні тіла( їх вже близько 200), які відкрили науковці Андрушівської приватної астрономічної обсерваторії, збудованої відомим астрономом і бізнесменом Юрієм Іващенком в селі Гальчин.
У вересні 2003 року пивоварний завод був реорганізований у ВАТ «Пивобезалкогольний комбінат Радомишль». Вперше в історії українського пива продукцію комбінату в 2004 році визнано міжнародною конкурсною комісією й високо оцінено. Пиво «Пшеничне еталон» нагородили золотою медаллю, а «Богданові шляхи» – срібною. У 2005 році було вперше виготовлено пиво по-радомишльськи.
Художник Олег Анатолієвич Політ.
Радомишльський район
становить 129707 гектарів (1.3 тисячі квадратних метрів).
Радомишльський район територіально
більший за такі
маленькі держави, як Сінгапур ( у 2 рази), Андорра (в 3 рази), Мальта, Гренада (в 4 рази), Ліхтенштейн (у 8 разів), Сан-Марино (у 21
раз), Монако ( у 683 рази), Ватикан (у
2948 разів). (За архівними даними Радомишльського краєзнавчого
музею). Територія міста
Радомишль становить 8,33
квадратних кілометрів.
Олександр Пирогов
м. Радомишль
Фото із архіву
автора
Автор вдячний за моральну та матеріальну підтримку Володимиру Романовичу
Тетерському, Миколі Станіславовичу
Григоровичу, без цих людей мої історичні
дослідження були б неможливі.
Немає коментарів:
Дописати коментар