РАЦІОНАЛЬНІСТЬ ВБИВАЄ ЖИТТЯ


Прийшов до думки, якщо життя підпорядковане лише раціональності, то воно стає схожим на заводський конвеєр, де людина постійно покращує якість конвеєрної стрічки, щоб з комфортом дістатися від дитячого ліжечка до смертного ложа. У вищому розумінні людини як особистості, що формується над тваринною основою, раціональність необхідна для організації свого життя у такий спосіб, щоб звільнити час та енергію для ірраціональності!

 


Для наочної ілюстрації цієї тези зручно скористатися пірамідою потреб Маслоу. Вона показує їхню ієрархію. Вважається, що людина неспроможна перейти на верхній рівень, не реалізувавши нижній. Цікаво подивитися на потреби в контексті раціональності-ірраціональності. На малюнку можна побачити, що в основі піраміди на перших двох рівнях позначені фізіологічні та безпекові потреби, які забезпечуються за допомогою інстинктів та раціонального розуму.  На третьому та четвертому рівні – потреби соціальні, гідності та поваги, які змішані та відносяться як до раціонального розуму так і до ірраціонального. З п'ятого до сьомого рівня  вже ірраціональні: творчі, естетичні, духовні.

Для прикладу, чи можна назвати раціональним сходження на Еверест, де реально шансів вижити мало і якщо при виникненні проблеми не впораєшся сам, то замерзатимеш на узбіччі стежки й ніхто проходячи повз не надасть допомоги. А ще є кохання, і у чистому найвищому значенні воно – суцільна ірраціональність. А як щодо самопожертви, творчості... Якщо поміркувати в цьому напрямку, то побачимо, що ірраціональність керує людиною, а раціо знаходиться в її прислугах.

Отже, якщо подивитися на піраміду Маслоу, то можна помітити, що перші її поверхи інстинктивно-раціональні – тваринні. У верхніх – більше ірраціонального, що й відрізняє людину від тварини. Розширювати по горизонталі нижні поверхи більше ніж  у цьому є потреба замість розвитку у вертикаль піраміди, це і є побудова комфортнішого конвеєра. Можливо конвеєр не найкраща ілюстрація, але суть думки про раціональність та ірраціональність за допомогою таблиці Маслоу, видається мені більше зрозумілішою.

Відповідно життя вшир вимагає багато енергії, забирає багато часу та приносить тільки тимчасове задоволення, звідси недалеко до розчарування. Життя в глиб (за таблицею Маслоу вгору) приносить більше задоволень, сенсів та невичерпних джерел енергії.

Павло Тужик, серпень 2018 р.

Немає коментарів:

Дописати коментар